Přeslička rolní

Přeslička je vytrvalá bylina. Přeslička roste na hlinitých až písčitých, trvale mokrých půdách od nížin až po podhorské pásmo. Najdeme ji na okrajích mokřin, násypů, kanálů a potoků, na vlhkých polích, drenážovaných místech, na stinných okrajů lesů apod.

Čeleď

Přesličkovité - Equisetaceae

Latinský název

Equisetum arvense

Lidové názvy

Plivačka, přáska, stolička, šmirglová tráva

Popis

Přeslička je vytrvalá bylina s dlouhými oddenky. Každé jaro vyrůstá bezchlorofylová, hnědá, nerozvětvená lodyha, na jejímž vrcholu se nachází klas sporofylů (výtrusných listů). Po vysypání výtrusů jarní lodyha odumírá a na stejném oddenku se tvoří letní lodyhy – zelené, vysoké 30-50 cm, rozvětvené a článkované. Lodyhy i větve jsou podélně rýhované, tvrdé, drsné, houževnaté a duté. Na rozhraní článků se nacházejí listy, 6-12 společně, které jsou šupinaté, přeslenovitě větvené a kapsovitě srostlé.

Výskyt

Přeslička roste na hlinitých až písčitých, trvale mokrých půdách od nížin až po podhorské pásmo. Najdeme ji na okrajích mokřin, násypů, kanálů a potoků, na vlhkých polích, drenážovaných místech, na stinných okrajů lesů apod.

Droga

Nať přesličky. Nadzemní část se sbírá v létě (květen-srpen), přičemž se odřezávají lodyhy spolu s rozvětveními 0,20 metrů od vrcholu. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga je křehká, zelená, slabě hořká a nevoní. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě. Může mít vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení

Droga obsahuje saponin ekvizetonon, karoten, vitamin C , větší množství kyseliny křemičité, flavonoidy, hořčiny, živice, alkaloidy, tuky, kyselinu šťavelovou, třísloviny, bílkoviny aj.

Účinek a použití

Vysoký obsah křemičitanů a bohaté složení drogy určují různorodý účinek a použití.

Droga a preparáty z ní účinkují silně močopudně. Vyvolávají zvýšenou činnost srdce a posilují krevní oběh, přičemž se zlepšuje vylučovací schopnost ledvin. Toto předurčuje jejich použití při zánětlivých onemocněních močových cest, při ledvinných a žlučníkových kamenech, při otocích srdečního nebo ledvinného původu (při akutním zánětu ledvin se nepoužívají, protože silně dráždí ledviny). Zvyšují látkovou výměnu a s úspěchem se používají při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí a zvlášť v klimakteriu (při otocích nohou z narušené látkové výměny aj.). Zlepšují odolnost pojivových tkání, proto se používají při revmatických onemocněních, chronické polyartritidě a artróze, plicní a kostní tuberkulóze, bolestivých onemocněních kůže, případně při vypadávání vlasů, při zlomeninách aj. Zvlášť dobré je působení přesličky na zastavení krvácení při vykašlávání krve, děložních krváceních a hemoroidech. Dobře účinkuje i při astmatu. Zjištěný je i protihlístový účinek.

V lidovém léčitelství se přeslička doporučuje i při albuminóze, vodnatelnosti, zánětu sedacího nervu, dně, hematurii, vysokém tlaku, žaludečních bolestech, pomočování, ateroskleróze, plicním krvácení, rozšířených cévách, ekzémech, bílém výtoku, špatně se hojících ranách (prášek z drogy) aj.

Předchozí stránka: Prvosenka jarní
Další stránka: Pukléřka islandská