Aloe pravá (Aloe vera)

Aloe vera je víceletá, stále zelená rostlina. Aloe vera se vyskytuje především v sušších oblastech Ameriky, Afriky a Austrálie. V masivních listech je rostlina schopna uchovávat velké množství vody a díky tomu je schopna bez vody několik měsíců vydržet.

Čeleď

Liliovité - Liliaceae

Latinský název

Aloe vera

Popis

Aloe vera je víceletá, stále zelená rostlina, která dorůstá do výšky kolem 30 cm. Listy jsou velké, kopinaté, na konci zašpičatělé, mají modrozelenou barvu a vyrůstají z přízemní tmavě zelené listové růžice. Po celém listu je rozeseto velké množství bílých skvrn. Uprostřed listové růžice vyrůstá stonek, na kterém jsou v hustých řadách sytě žluté květy. Aloe kvete v létě.

Výskyt

Rostlina se vyskytuje především v sušších oblastech Ameriky, Afriky a Austrálie. V masivních listech je rostlina schopna uchovávat velké množství vody a díky tomu je schopna bez vody několik měsíců vydržet.

Droga

Listy aloe. Listy aloe vera jsou buďto celé nebo oloupané lisovány a vzniká šťáva. Aby však bylo možné šťávu konzumovat, musí z ní být jak hořké tak projímavé látky odfiltrovány. Při tomto procesu se však bohužel zničí některé hodnotné látky. Odstranit hořké látky je možné tak, že se ručně nebo strojově odstraní slupka a zeleň z listů. Čerstvě vylisovaná šťáva je velmi citlivá na kyslík, proto musí být listy ihned po sklizni zpracovány a šťáva z nich konzervována. Často je možné koupit šťávu z dřeně listů – gel.

Jen některé z cca 300 druhů aloe vera obsahují výrazněji vyšší množství látek, pro které je rostlina vyhledávaná. Nejvyšší koncentraci najdeme v listech Aloe vera barbadensis miller. Aloe miloti, která se s velkou oblibou pěstuje doma v květináči obsahuje výrazně nižší množství hodnotných látek.

Chemické složení

Aloe obsahuje steroidy,vitaminy A, C, E, B – včetně vitaminu B12 a kyseliny listové, minerály – hořčík, mangan, zinek, měď, chrom, vápník, sodík a draslík, aminokyseliny, glykosidy trávicí enzymy, lignin - umožňuje vstřebávání aloe pokožkou, saponiny – posiluje imunitu, tonizuje organismus, odstraňuje stres, zpomaluje proces stárnutí, potlačuje rakovinné onemocnění, snižuje a odstraňuje bolest, antrachinony ( aloin a aloe emodin) - podporují peristaltiku střev (mají silný projímavý účinek). Proto je vývar z kůry (aloe latex) používán k ošetření zácpy. U aloinu je však podezření na rakovinotvorné účinky a nelze vyloučit ani poškození kódu DNA. Proto se dnes již aloe vera jako projímadlo nedoporučuje.

Látka acemannon podporuje imunitu (na druhé straně umí tlumit různé alergie), působí protibakteriálně a protizánětlivě a polysacharidy zase stimulují imunitní odpověď lidského organismu.

Předchozí stránka: Léčivé rostliny - přehled
Další stránka: Bazalka pravá