Brutnák lékařský

Brutnák je jednoletá, mohutná bylina. Brutnák pochází z jižní Evropy a vnes je rozšířený po Evropě, v západní Asii, Americe, na Novém Zélandu a v Austrálii. Roste na slunných nebo polostinných místech.

Čeleď

Brutnákovité - Boraginaceae

Latinský název

Borago officinalis

Lidové názvy

Borač, borák, burák, bureč, borágo

Popis

Brutnák je jednoletá, mohutná, 20-80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, chlupatá, v horní části často červeně naběhlá. Listy mají vejčitý až kopinatý tvar, spodní jsou dlouze řapíkaté, horní přisedlé. Čepele mají vyniklou žilnatinu, jsou celokrajné, na kraji často vlnitě zprohýbané. Květy vyrůstají na převislých stopkách, které mají červenou barvu a jsou dlouhé asi 2 cm. Kalich je rozeklaný. Koruna má modrou (zřídka bílou) barvu. Plody jsou čtyři podlouhlé, hnědé, vejčité, drsné tvrdky. Rostlina kvete od května až do září. Má silně okurkovou vůni a chuť.

Výskyt

Brutnák pochází z jižní Evropy (oblast Středomoří od Španělska po Turecko). Dnes je ale rozšířený po Evropě, v západní Asii, Americe, na Novém Zélandu a v Austrálii. Roste na slunných nebo polostinných místech. Potřebuje velký prostor, protože se rozrůstá do šířky. Rostlině vyhovují kypré a minerálně bohaté půdy.

Droga

Nať brutnáku. Sklízí se na počátku květu a suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C.

Chemické složení

Slizové látky (až 30%), pryskyřice, saponiny, asparagin, kyselina křemičitá, třísloviny, antokyanové barvivo, vitamín C (v čerstvých listech), minerální látky (hlavně draslík, vápník a mangan), aj.

Účinek a použití

Droga působí projímavě a protizánětlivě, má mírné uklidňující a posilující účinky. Zlepšuje dýchání.

Vnitřně snižuje krevní tlak, posiluje srdeční činnost, podporuje tvorbu mléka u kojících matek, působí močopudně a mírně projímavě. Čerstvé listy naložené do mléka pomáhají při nervozitě, bušení srdce a melancholii.

Zevně má hojivé účinky (obklad zmírňuje záněty a hojí poranění).

Předchozí stránka: Brusinka obecná
Další stránka: Bříza bělokorá