Borůvka černá

Borůvka je keř vysoký 30–50 centimetrů se silně rozvětvenými, tenkými, hranatými a zelenými stonky.

Čeleď

Brusnicovité - Vacciniaceae

Latinský název

Vaccinium myrtillus

Lidové názvy

Černé jahody, borůvčí, hafera, myrtovka

Popis

Borůvka je keř vysoký 30–50 centimetrů se silně rozvětvenými, tenkými, hranatými a zelenými stonky. Listy jsou střídavé, vejčité, hustě pilovité, s krátkými stopkami a na podzim opadávají. Květy jsou světle růžové, vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, mají pěticípý kalich, čtyř až pěticípou korunu a osm až deset tyčinek. Plod je mnohosemenná, kulatá bobule s šedomodrým voskovým povlakem. Je černofialová, šťavnatá, sladkokyselá a s drobnými, světlehnědými, půlměsíčkovitými semeny. Rostlina kvete v květnu až v červnu.
Borůvka vyžaduje kyselou až velmi kyselou půdu. Roste na rašeliništích, vřesovištích, anebo na půdách s dostatečnou vrstvou listovky. Vyskytuje se nejčastěji v jehličnatých nebo bukových lesích jako podrost, na horských loukách, holých lesních stráních až po vysokohorské pásmo.

Plody borůvek rostoucích v borových lesích se zřetelně liší od forem ze smrčin. Borůvky z borového lesa jsou menší, silně šedomodře ojíněné a mají silnější oplodí, zatímco ze smrčin jsou větší, často téměř černé, šťavnatější a snadno se rozmačkají.

Produkty obsahující borůvku černou

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Bez černý
Další stránka: Brusinka obecná