Prvosenka jarní

Prvosenka je vytrvalá bylina. Prvosenka roste na suchých stanovištích, na loukách, pasekách, slunečních stráních, ale i v řídkých lesích. Roste zejména na vápenitých půdách. U nás se její kříženci pěstují v zahradách.

Čeleď

Prvosenkovité - Primulaceae

Latinský název

Primula veris

Lidové názvy

Petrklíč, primulka, housátka

Popis

Prvosenka je vytrvalá bylina s holým stvolem. Listy vyrůstají přímo z oddenku. Rostlina dosahuje výšky až 30 cm. Listy jsou podlouhlé, vejčité, na okraji vlnité, vytvářejí růžici a mají široký křídlatý řapík. Květy jsou velké, žluté, uspořádané do okolíků na vrcholu stvolu, s pětipočetným kalichem, pětipočetnou trubkovitou korunou a pěti tyčinkami. Plod je vejčitá, hnědá tobolka s mnoha semeny. Oddenek je krátký, kolmý, s mnohými světle hnědými, tenkými kořínky s průměrem 1 mm a délkou do 70 mm. Prvosenka kvete v dubnu a květnu.

Výskyt

Prvosenka roste na suchých stanovištích, na loukách, pasekách, slunečních stráních, ale i v řídkých lesích. Roste zejména na vápenitých půdách. U nás se její kříženci pěstují v zahradách.

Droga

Kořen a oddenek prvosenky. Někdy se používá i květ a list prvosenky. Kořeny a oddenky vykopáváme začátkem léta anebo v srpnu, kdy začnou vadnout listy rostliny, a nebo brzy na jaře (únor-březen). Myjeme je studenou vodou a sušíme na slunci, ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 100 °C. Vysušená droga je světle hnědá, charakteristicky voní a má slizovitou chuť.

Listy sbíráme v době květu (duben-květen) nebo na konci květu. Suší se ve stínu.

Květy sbíráme bez stvolů v období plného rozkvětu a rychle je sušíme ve stínu nebo v tmavé místnosti, aby si zachovaly přirozenou barvu. Květy můžeme sušit i v sušárně při teplotě do 40 °C. Drogu uskladňujeme na stinném, suchém a vzdušném místě. Může mít vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení

Podzemní části obsahují saponiny (kyselina primulová – 5-10 %), silice (do 0,08 %), glykosidy, estery kyseliny salicylové aj. Listy obsahují okolo 2 % saponinů, květy obsahují saponiny a flavonoidy. Všechny části rostliny obsahují kyselinu askorbovou, kyselinu primulovou, karoten aj.

Účinek a použití

Účinek drogy vyvolává zejména obsah saponinů, které působí expektoračně a mukolyticky při bronchiálním zánětu, černím kašli, astmatu, chřipce a prochladnutí. Estery kyseliny salicylové zmírňují bolesti při revmatizmu. Preparáty získané z drogy účinkují tišivě na nervy při nespavosti, neurózách, epilepsii aj. Mají slabý diuretický účinek a působí na odtučnění.

V lidovém léčitelství se prvosenka doporučuje při srdeční slabosti, závratích, dně, ledvinných onemocněních aj.

Předchozí stránka: Průtržník lysý
Další stránka: Přeslička rolní