Bazalka pravá

Jednoletá příjemně vonící bylina se čtyřhraným až 60 cm vysokým stonkem, vstřícnými listy vejčitého tvaru a bílými až růžovofialovými květy. Používaná také jako vynikající koření.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Ocimum basilicum

Popis

Bazalka je jednoletá bylina asijského původu se čtyřhranným stonkem vysokým do 60 centimetrů. Listy jsou vstřícné, vejčité, s dlouhými stopkami. Květy jsou bílé nebo růžovofialové, uspořádané v klasech po šesti v úžlabí listů, s pěticípou korunou a čtyřmi tyčinkami. Plody jsou suché a rozpadají se na čtyři hnědočerné, jednosemenné, hladké anebo jemnozrnné tvrdky. Celá rostlina příjemně voní.

Droga

Nať bazalky (Herba basilici).
Nadzemní část rostliny sbíráme v době květu (červen–září). Při řezu natě je třeba určitou část stonku ponechat, aby mohly vyrašit nové rostliny. Nasbíraný materiál sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušená droga musí být jasně zelená, s bílými květy, charakteristicky vonící, slabě štiplavá a může mít vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení - účinné látky

Droga obsahuje éterický olej, třísloviny, glykozid, malé množství saponinů, flavonoidy a jiné chemické sloučeniny.

Účinek a použití

Droga dráždí žaludeční žlázy, podporuje chuť k jídlu, účinkuje protizánětlivě při onemocněních ústní dutiny, chronické gastritidě, chronické kolice, cystách, uretritidě, nefritidě a podporuje tvorbu mléka při kojení. Má protikřečový účinek při chronické bronchitidě s výrazným kašlem, odstraňuje bolesti při plynatosti střev a zlepšuje srdeční činnost při onemocněních myokardu.

Dle bulharského lidového léčitelství se šťáva z čerstvé bazalky používá při hnisavých zánětech středního ucha, jako i při těžko se hojících ranách.

Droga z bazalky se musí užívat opatrně, protože vysoké dávky účinkují silně dráždivě.

Drogu používáme ve formě odvaru. Jednu polévkovou lžíci drogy zalijeme 300 ml vařící vody a vaříme 1 minutu. Odvar necháme vyluhovat 30 minut. Po přecezení odvar užíváme třikrát denně 80 ml po jídle. Při zánětech ústní dutiny se tento výtažek používá na vyplachování a kloktání ústní dutiny, a to pětkrát až šestkrát denně. Při nechutenství užíváme 80 ml odvaru 15 minut před jídlem.

Produkty obsahující bazalku pravou

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Aloe pravá (Aloe vera)
Další stránka: Bez černý