Řepík lékařský

Řepík je trvalá bylina. Řepík roste zejména na vápencových půdách, v křovinách, na loukách, pasekách, v řídkých lesích, na okrajích cest apod.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Agrimonia eupatoria

Lidové názvy

Řepíček, útrobník, konopěnec

Popis

Řepík je trvalá bylina se vzpřímenou, chlupatou lodyhou vysokou do 1 metru. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, zubaté, na rubu šedé a chlupaté. Květy jsou oboupohlavní, drobné, žluté, složené do dlouhých, klasovitých soukvětí. Kalich a koruna jsou pětidílné a mají pět až dvacet tyčinek a dva semeníky. Plod je lepkavá, rýhovaná, kulatá a dvojsemenná nažka. Čerstvá droga nepříjemně zapáchá. Rostlina kvete od července do září.

Výskyt

Řepík roste zejména na vápencových půdách, v křovinách, na loukách, pasekách, v řídkých lesích, na okrajích cest apod.

Droga

Nať řepíku. Celou nadzemní část rostliny bez hrubých zdřevnatělých částí sbíráme v době květu (červenec-září). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga má štiplavou chuť. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě, protože je náchylná na zapaření.

Chemické složení

Droga obsahuje 0,2 % silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, kyselinu křemičitou (do 12 %), vitaminy P(nikotinamid), vitamin C, organické kyseliny a stopy manganu aj.

Účinek a použití

Droga reguluje funkci jater a žlučníku a doporučuje se jako doplňující léčba při hepatitidě (žloutence), dyskinéze žlučových cest, žlučových kamenech, chronické cholecystitidě (zánětu žlučníku). Kromě toho má stahující, potopudný a diuretický účinek a nachází uplatnění při gastritidě se sníženou kyselostí, při enterokolitidě se sklonem k průjmům, při ledvinných kamenech, otocích, onemocněních sliznice (stomatitidě, gingivitidě, tonzilitidě, faryngitidě a laryngitidě). Jako prostředek na vnější použití se předepisuje při onemocněních pojivových tkání a jako obklad na rány.

V lidovém léčitelství se doporučuje při plicní a kožní tuberkulóze, při vykašlávání krve, hemoroidech, dně, akné, srdečních slabostech, při nočním pomočování, při výskytu písku v ledvinách a močovém měchýři, při rýmě, zánětech ústní sliznice, používá se též na koupele namožených noh apod.

Produkty obsahující řepík lékařský

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Řebříček obecný
Další stránka: Rozrazil lékařský