Rozrazil lékařský

Rozrazil je vytrvalá plazivá bylina. Rozrazil roste na suchých pasekách a loukách, na mezích a úhorech, i ve světlejších lesích, zejména v kyselých borech a dubinách s vřesem.

Čeleď

Krtičníkovité - Scrophulariaceae

Latinský název

Veronica officinalis

Lidové názvy

Veronika, hušec, úložník, tržník, přítržník

Popis

Rozrazil je vytrvalá bylina s plazivou, až 300 mm dlouhou lodyhou. Listy jsou elipsovité nebo obráceně vejčité, s pilovitou čepelí a krátkým řapíkem. Květy jsou světle modré, tvoří hrozen se čtyřdílným kalichem, čtyřdílnou korunou a s dvěma tyčinkami. Plod je malá žlaznatá tobolka s drobnými semeny. Kvete od červena do září.

Výskyt

Roste na suchých pasekách a loukách, na mezích a úhorech, i ve světlejších lesích, zejména v kyselých borech a dubinách s vřesem.

Droga

Nať rozrazilu. Rostlinu sbíráme v době květu. Sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Balíme do papírových sáčků, uskladňujeme na suchém a vzdušném místě.

Chemické složení

Droga obsahuje glykosid aukubin, hořčiny a třísloviny, saponiny, organické kyseliny, živice aj.

Účinek a použití

Droga ulehčuje odkašlávání a účinkuje sekretolyticky při chronické bronchitidě a bronchiálním astmatu. Má i diuretický (močopudný) účinek.

V lidovém léčitelství se používá i při dně, ledvinných kamenech, revmatizmu, zánětu močového měchýře, chronických kožních onemocněních a furunklech (povrchových vředech). Rostlina vyluhovaná v rostlinném oleji se považuje za prostředek vhodný k léčbě hnisajících ran a sluncem spálené kůže. Celkově je však účinek drogy velmi slabý.

Předchozí stránka: Řepík lékařský
Další stránka: Růže šípková