Bez černý

Všeobecně známý keř nebo menší strom s drobnými žlutavě bílými květy (bezinky) a drobnými černofialovými plody. Má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství.

Čeleď

Bezovité - Sambucaceae

Latinský název

Sambucucs nigra

Lidové názvy

Bezinky, psí bez, smradlavý bez, smradinky, kozičky, kosmatice (bezový květ)

Popis

Bez černý je keř nebo malý stromek s rozvětvenou korunou a bílou dření. Listy jsou lichozpeřené s dvěma až třemi páry lístků dlouhých do 20 centimetrů. Jednotlivé lístky jsou vejčité anebo podlouhlé, na vrcholku špičaté a pilovité. Květy jsou velmi drobné, žlutobílé a jsou směstnány v bohatých plochých vrcholičnatých květenstvích, lidově zvaných bezinky. Mají pětizubý kalich a nažloutlou korunu, která je složená z pěti na bázi srostlých lupenů. Tyčinek je pět s velkými žlutými prašníky. Plody jsou kulaté trojsemenné peckovičky, mající asi 6 mm v průměru. Zralé jsou černofialové až černé s purpurově červenou šťavnatou dužninou.

Výskyt

Bez roste hlavně na vlhčích místech nebo v půdách, kde je hladina spodní vody dostatečně vysoká. Najdeme ho na neobdělávaných pozemcích, podél plotů a budov, na rumištích, skládkách nebo jako součást křovinových porostů. 

Droga

Květy (Flos sambuci), plody (Fructus sambuci) a listy (Folium sambuci).
Výjimečně se používají kořeny a vnitřní kůra stonku. Květy sbíráme za suchého a slunečného počasí před jejich plným rozvinutím (květen–červen). Hned se suší ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Usušené květy jsou žlutobílé s příjemnou vůní. Po usušení drogu prosejeme na hustém sítu, přičemž se oddělí jen květy a zůstanou ostatní stopky. Plody sbíráme až po jejich úplném dozrání (srpen–září). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Usušené plody jsou fialovočervené, vejčité a scvrknuté. Kůru sbíráme brzy na jaře, když začíná proudit míza. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Kořeny vykopáváme na podzim (říjen) nebo na jaře (duben–květen). Umyjeme je, nahrubo nařežeme a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Všechny drogy bezu se skladují na suchém a vzdušném místě. Mohou mít vlhkost 12%.

Chemické složení - účinné látky

Květy obsahují éterický olej, hořčiny, alkaloidy, flavonoidy, živice, eldrin, slizovité látky, třísloviny, sacharidy, cholin, vitamín C, organické kyseliny, látky s potopudným účinkem aj. Kůra obsahuje éterický olej, fytosterin, kyselinu valerovou, cholin, třísloviny, živice aj. Plody obsahují glykozid sambunigrin, vitamín C, sambucin, sambukyanin, karoten, železo, třísloviny, kyselinu jablečnou a vinnou, aminokyseliny, vitamíny ze skupiny B a jiné.

Účinek a použití

  • Květy účinkují protizánětlivě, potopudně, sekretolyticky a uvolňují hleny při zánětech dýchacích cest, prochladnutí, bronchitidě a pneumonii.
  • Plody mají účinek povzbuzující a listy uklidňující a močopudný.

Drogy se předepisují při žaludečně-střevních a jaterních onemocněních, při zánětech ledvin a močového měchýře, revmatizmu, dně.

V lidovém léčitelství se užívají i při vysokém tlaku, astma (záducha, dušnost), těžkostech při močení a močení krve. Kořeny a kůra se doporučují jako uklidňující prostředky, při obezitě a vodnatelnosti, výtažek z listů při revmatizmu, hemoroidech a kožních onemocněních a plody jako povzbuzující prostředek při neuralgii.

Listy a kůra jsou však poněkud jedovaté a mohou vyvolat zvracení a silné průjmy. Taktéž jsou mírně jedovaté čerstvé plody, ale sušením nebo tepelnou úpravou se tato vlastnost ztrácí. Jejich zápach však odpuzuje některé hlodavce. To byl důvod, proč byly keře černého bezu vysazovány u venkovských stavení a stodol.

Květy se používají ve formě výluhu. Dvě čajové lžičky zalijeme 250 ml vařící vody. Necháme vyluhovat 15–30 minut. Přecezený výluh užíváme denně dva až tři šálky. Při nachlazení pijeme horký čaj spolu s 1–2 gramy acetazylu.

Produkty obsahující bez černý

Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Bazalka pravá
Další stránka: Borůvka černá