Jmelí bílé

Jmelí bílé je malý, dvoudomý, stálezelený, silně rozvětvený keř. Cizopasí na větvích ovocných a divoce rostoucích stromů.

Čeleď

Jmelovité - Viscaceae

Latinský název

Viscum album

Lidové názvy

Mejlí, gmejl, omelí, mýlí

Popis

Jmelí bílé je malý, dvoudomý, stálezelený, silně rozvětvený keř. Cizopasí na větvích ovocných a divoce rostoucích stromů (především jehličnatých) pomocí haustorií (pohružovací kořeny), které pronikají pod kůru a rozvětvují se ve dřevě hostitele. Kmínek je holý, válcovitý, žlutozelený, vysoký 0,30-0,50 metrů. Větvičky jsou členité, na uzlech se nacházejí listy, květy a plody. Listy jsou kožovité, celokrajné, vstřícné, tvrdé, dlouhé až 5 cm a široké až 2 cm. Mají žlutozelenou barvu, forma vyskytující se na jedlích, má listy sytě zelené. Květy jsou drobné, žlutozelené, uložené po třech až pěti. Plody jsou zpočátku zelené a po dozrání bílé nebo zelenožluté bobule s černými semeny. Mají silně lepkavé oplodí s viscinovou vrstvou, která umožňuje, aby se plody se semeny přenesené ptáky na jiné stromy uchytily na větvích, kde pak vyklíčí. Jmelí kvete v březnu až dubnu.

Výskyt

Jmelí se vyskytuje v několika obtížně určitelných formách, které se liší jednak svými hostiteli (jmelí bílé na listnáčích, jmelí jehličnanové na borovicích a jedlích), jednak variabilními morfologickými a anatomickými znaky. Pro farmaceutickou praxi nemá toto rozdělení význam, neboť drogy z jednotlivých forem se považují za rovnocenné. U nás se nejčastěji vyskytuje forma rostoucí na borovicích.

Jmelí je rozšířeno po celé Evropě s výjimkou severních oblastí a v mírné Asii až do Japonska. Setkáme se s ním od nížin až do hor nejčastěji na borovicích, v některých oblastech hojně na listnatých stromech, zejména lípách, topolech a javorech, vzácněji na jedlích.

Droga

Sbírají se mladší větévky s listy, a to v zimních měsících (prosinec-únor). Sbírat lze i po celý rok, ale pouze ze jmelí rostoucího na borovicích. Větvičky odřezáváme nebo lámeme pomocí lana. Potom je očistíme od nezelených větviček a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Po vysušení si musí jmelí uchovat nazelenalou barvu se žlutým odstínem, nesmí zapáchat a musí mít slabě trpkou chuť. Špatně usušené jmelí zčerná. Skladuje se na stinném místě, ketré musí být vzdušné a suché. Droga může mít vlhkost do 12 %.

Chemické složení

Droga obsahuje polypeptid viscotoxin, cholin, acetylcholin, histamin, neprozkoumanou látku potlačující růst nádorů, vosk, sacharidy, škrob, lipidy aj.

Účinek a použití

Droga snižuje tlak při hypertenzi (směs cholinu a acetylcholinu), zpomaluje srdeční tep, účinkuje hemostaticky (zabraňuje krvácení) při krvácení z dělohy, z nosu, při dlouhotrvající menstruaci a při krvácejících hemoroidech. Uplatňuje se i jako protikřečový prostředek při epilepsii, chorobách nervového systému (bolest hlavy, neuralgie), arterioskleróze, artróze, spondylóze a chronických onemocněních kloubů.

Předchozí stránka: Jitrocel kopinatý
Další stránka: Kontryhel obecný