Bříza bělokorá

Bříza je štíhlý strom dorůstající do výšky cca 20 metrů. Má bílou kůru, která je příčně popraskaná a odlupuje se v příčných proužcích. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami.

Čeleď

Břízovité - Betulaceae

Latinský název

Betula pendula

Lidové názvy

Březina, břest, deruzda

Popis

Bříza je štíhlý strom dorůstající do výšky cca 20 metrů. Má bílou kůru, která je příčně popraskaná a odlupuje se v příčných proužcích. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Nejprve jsou přímé, později nápadně převislé. Listy mají deltoidní tvar s dlouhými řapíky, zašpičatělou, na okraji dvakrát pilovitou čepel. Na rubové straně jsou světle zelené s vyniklou síťovitou žilnatinou, na líci pak mají sytě zelenou barvu. Samčí i samičí květy tvoří převislé jehnědy. Plody jsou drobné, široce křídlaté nažky. Rostlina kvete od dubna do května.

Výskyt

Bříza bělokorá je hojně rozšířená po celé Evropě a Západní Sibiři od nížin až vysoko do hor. Dává přednost nevápenatým kyselým půdám a vyžaduje dostatek světla, ale jinak je velice odolná a nenáročná.

Droga

Sbírá se kůra, listy a pupeny.

Pupeny sbíráme na jaře ze starších stromů před vypučením (duben–květen). Odřezáváme je spolu s větvičkami výhradně ze stromů poražených při zimním průklestu. a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 30 °C. Suchá poupata mají při drcení příjemnou vůni a štiplavou chuť.

Listy sbíráme na jaře před a během květu (duben, květen a červen). Trhají se buďto jednotlivě nebo se zdrhují z větví. Nikdy netrháme listy koncových větví a vždy dbáme, aby na stromě zůstal dostatek listů. Sušíme je ve stínu nebo v sušárně při teplotě 30–40 °C. Sběr je vhodný pro začátečníky, protože listy jsou velmi odolné vůči zapaření.

Kůru sbíráme brzy na jaře. Sušíme ji na slunci nebo v sušárně při teplotě do 45 °C.

Chemické složení

V listech jsou obsaženy flavonoidy, silice, třísloviny, pryskyřice, vitamín C a fytoncidně působící látky.

Účinek a použití

Listy jsou součástí čajových směsí s močopudným, dezinfekčním a potopudným účinkem. Jsou obsaženy v průmyslově vyráběných čajových směsích, které jsou pomocnými léky při chorobách močových cest a při redukční dietě. Droga nemá vedlejší účinky; důležité je, že zvýšené vylučování moče není provázeno drážděním ledvin. V lidovém léčitelství se macerát, zápar nebo případně odvar z březových listů (před použitím se musí listy rozřezat nebo rozdrobit, aby se účinné látky lépe vyluhovaly) používá jako močopudný čaj nejen při léčbě ledvinových kamenů, ale i při revmatismu a dně.

Zápar z pupenů a kůry se používá při léčení akutních a chronických ekzémů, při léčení těžce se hojících ran, odřenin kůže, při zánětech kůže s hnisavými ohnisky, při vypadávání vlasů.

Související odkazy

Produkty obsahující břízu bělokorou

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Brutnák lékařský
Další stránka: Čekanka obecná