Mateřídouška obecná

Mateřídouška je vytrvalá bylina, rozšířená od nížin do hor na mezích, paloucích, travnatých stráních a ve světlých lesích.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Thymus serpyllum

Lidové názvy

Douška mateří, mateřinka, chodec, vonný tým

Popis

Mateřídouška je vytrvalá bylina s poléhavou nebo vystoupavou lodyhou, ze které vyrůstá několik stojatých nebo plazivých, holých i ochlupených výhonků. Listy jsou vstřícné, široce vejčité, na vrcholcích zakulacené, krátce řapíkaté. Listová čepel je dlouhá 5-15 mm a široká 7 mm, bez podvinutého okraje (na rozdíl od tymiánu). Květy vyrůstají v hroznech na vrcholcích lodyh. Kalich je zelený, někdy načervenalý, s dvěma krátkými zuby horního pysku a dvěma dlouhými zuby dolního pysku. Koruna je světle růžová nebo červená, nevýrazně dvoupyská. Tyčinky jsou čtyři. Plod jsou čtyři vejčité tvrdky. Kvete od května do září.

Výskyt

Nejhojnější z našich druhů je mateřídouška polejovitá, rozšířená od nížin do hor na mezích, paloucích, travnatých stráních a ve světlých lesích. Ostatní druhy dávají většinou přednost suchým travnatým stráním, teplým vápencovým podkladům a stepním lokalitám.  

Droga

Nať mateřídoušky. Nadzemní část rostliny sbíráme v době květu (květen-září), přičemž ji odřezáváme nožem nebo stříháme nůžkami. Sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušená droga má světle hnědé stonky. Kalich i listy jsou zelené, květy jsou růžovo červené nebo fialové s příjemnou vůní a slabě hořkou chutí. Drogu uskladňujeme na suchém, vzdušném a stinném místě. Droga může mít vlhkost maximálně 13 %.

Chemické složení

Droga obsahuje 0,15-1 % silice, linalol, hořčiny, třísloviny, falvonoidy, luteolin, minerální soli, živici aj.

Účinek a použití

Droga účinkuje sekretolyticky při katarech horních dýchacích cest, chronické bronchitidě, chřipce, bronchopneumonii, bronchiálním astmatu, zápale plic s vylučováním slizovitého exkretu. Účinkuje tišivě při suchém a spastickém kašli, při černém kašli a spastické bronchitidě. Předepisuje se i jako nervy utišující a spazmolytický prostředek při žaludečních a střevních onemocněních, hlavně nervového původu – chronické gastritidě, vředech, spastické kolitidě, nadýmání, bolestech hlavy, neurastenii, neuritidě aj. Používá se také na aromatické koupele a obklady, jako dráždící a analgetický prostředek při onemocnění kloubů, svalů a periferních nervů.

V lidovém léčitelství se mateřídouška doporučuje i při dvanácterníkových vředech, nechutenství, střevních potížích, nespavosti, chudokrevnosti, revmatizmu, nervových a kožních onemocněních, na kloktání při zánětech ústní dutiny a krku.

Předchozí stránka: Lopuch větší
Další stránka: Máta peprná