Hluchavka bílá

Hluchavka bílá je 20 až 50 cm vysoká, vytrvalá bylina s přímou a nevětvenou čtyřhrannou lodyhou.Druh je rozšířen téměř v celé Evropě a v mírné části severní Asie, ale byl zavlečen i do Severní Ameriky.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Lamium album

Lidové názvy

Hluchá kopřiva, planá kopřiva, mrtvá žíhlava, planá bazilika

Popis

Hluchavka bílá je 20 až 50 cm vysoká, vytrvalá bylina s přímou a nevětvenou čtyřhrannou lodyhou. Vstřícné listy mají zašpičatěle vejčitou a u řapíku srdčitě vykrojenou čepel s hrubě pilovitým okrajem. V úžlabí horních listů jsou oboupohlavní dvoustranně souměrné květy s korunou. Bílá až smetanově bílá koruna je dvoupyská, 10 až 15 mm dlouhá a má prohnutou, na konci nafouklou a uvnitř ochlupenou korunní trubku. Hluchavka kvete od května do září.

Výskyt

Druh je rozšířen téměř v celé Evropě a v mírné části severní Asie, ale byl zavlečen i do Severní Ameriky. Roste hojně na rumištích, navážkách, v křovinách, ve vlhkých lesích, u plotů, zdí a cest, v příkopech, stinných zahradách a na pustých místech poblíž lidských sídlišť od nížin až do hor. Na substrát je hluchavka celkem nenáročná, dává však přednost vlhkým výživnějším půdám a zastíněné poloze. Patří sice mezi plevelné, ale zároveň mezi včelařsky významné rostliny, které od jara do podzimu poskytují včelám značné množství jasně žlutého nektaru.

Droga

Sbírají se pouze bílé trubkovité koruny (bez kalicha), které se buď jednotlivě nebo při ohnutí stonku najednou vytrhávají, a to po celou dobu květu, což bývá od května do srpna až září. Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Ukládá se volně do košů, vystlaných tkaninou nebo papírem a nesmí se zapařit nebo pomačkat, neboť poškozené květy při sušení hnědnou a droga z nich získaná je bezcenná. Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C. Uskladňuje se v tmavých nádobách, nejlépe v nahřátých a dobře utěsněných plechovkách na stinném místě. Dobře usušená droga chrastí, musí mít bílou až slabě nažloutlou barvu, je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Kvalitu drogy snižuje příměs zahnědlých květů a jiných částí rostliny.

Chemické složení

Droga obsahuje zejména slizy, až 10 % tříslovin, kyselý saponin, flavonové glykozidy, malé množství silice, cholin a další biogenní aminy.

Účinek a použití

Droga je velmi drahá (k získání 1 kg drogy je potřeba až 100 pracovních hodin) a navíc jsou látky v ní obsažené dosud nedokonale známé, takže není součástí běžně vyráběných oficiálních léčiv. V lidovém léčitelství se hluchavka používá zejména ve formě čaje jako prostředek usnadňující odkašlávání při různých onemocněních dýchacích cest, zejména u dětí. Mimo to má příznivý vliv i na trávení.

Dříve se hluchavka používala také při menstruačních potížích, při některých gynekologických chorobách, při nespavosti a při chorobách močových cest jako slabě protizánětlivý a močopudný prostředek. Zevně se zápar používá k obkladům jako prokrvující prostředek se stahujícím účinkem při ekzémech, hemoroidech, análních trhlinách a zánětlivých nebo mokvavých ranách.

Produkty obsahující hluchavku bílou

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Heřmánek lékařský
Další stránka: Jablečník obecný