Jahodník obecný

Jahodník je vytrvalá bylina rozšířena po celé Evropě a Sibiři a zasahuje i daleko na sever. Pro léčebné účely se využívají i listy zahradního jahodníku.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Fragaria vesca

Lidové názvy

Červené jahody

Popis

Jahodník je vytrvalá bylina, která má šikmý, větvený a hnědě zbarvený oddenek, z něhož vyrůstá přízemní listová růžice a dlouhé plazivé, v uzlinách kořenující šlahouny, jimiž se rostlina intentivně rozmnožuje. Listy mají dlouhé, jemně ochlupené řapíky a jsou složené ze tří vejčitých pilovitých lístků. Květy jsou bílé s pěticípým kalichem a vyšším počtem tyčinek. Plod je složený z drobných žlutohnědých semínek nacházejících se na povrchu masitého, šťavnatého a v době zralosti polokulovitého nebo podlouhle vejčitého, červeného květního lůžka. Pro léčebné účely se využívají i listy zahradního jahodníku. Jeho listy a plody jsou sice větší, ale méně aromatické. Jahodník kvete na jaře od května do června.

Výskyt

Jahodník obecný je rozšířen po celé Evropě a Sibiři, zasahuje i daleko na sever. U nás je hojný zejména na pasekách, lesních okrajích, spáleništích, mezích, travnatých stráních a světlých listnatých i jehličnatých lesích od nížin do hor.

Droga

List jahodníku. Sbíráme listy jahodníku obecného a zahradního. Listy jahodníku obecného sbíráme i se stopkami, listy jahodníku zahradního bez stopek. Listy trháme po sběru plodů, dokud jsou ještě zelené. Sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Suché listy jsou světle zelené a slabě nehořklé, nevoní. Skladujeme na stinném, vzdušném a suchém místě.

K léčbě se používají i čerstvé plody jahodníku.

Chemické složení

Čerstvý plod jahody obsahuje okolo 9 % sacharidů (fruktózu a glukózu), kyselinu citronovou a jablečnou, pektiny, třísloviny, flavonoidy, vitamíny skupiny B, vitamín C, karoten (provitamin A), silice, aromatické estery, soli fosforu a mikroprvky (železo, měď, chrom a mangan). Listy obsahují třísloviny, vitamín C (do 380 mg%), stopy alkaloidů, glykozid fragarin, flavonoidy aj.

Účinek a použití

Droga rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak při hypertenzi a zpomaluje srdeční rytmus. Zesiluje stahy děložního svalstva, proto se používá při gynekologických onemocněních. Krom toho podporuje látkovou výměnu a účinkuje protizánětlivě při dně, ledvinných a žlučových kamenech, při zánětech žaludku a střev. Má i diuretický účinek. Protože listy obsahují třísloviny a flavonoidy, mají dobrý účinek při průjmech. Listy a zvlášť plody obsahující železo a jiné mikroprvky jsou vhodným prostředkem při léčbě anemie a avitaminozy.

Plody účinkují prospěšně jako léčebný prostředek při ateroskleroze, žaludečních a duodenálních vředech, dně a artritidě. Plody zaženou žízeň, zlepšují trávení, odstraňují zácpu. Někdy však plody jahodníku vyvolávají alergickou reakci!

Lidové léčitelství doporučuje drogu i při prochladnutí, bolení hlavy, neurastenii (nervové slabosti), hemoroidech, při léčbě ran (ve formě obkladů z listů).

Produkty obsahující jahodník obecný

Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Jablečník obecný
Další stránka: Jehlice trnitá