Ostružiník maliník - Maliník obecný

Ostružiník maliník je polokeř s tenkými ostny. V našich oblastech je hojný zejména v podhorských a horských oblastech. Hojně se pěstuje v zahradách v celé řadě forem jako ovocný keř.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Rubus idaeus

Lidové názvy

Červená malina, malina, maliní

Popis

Ostružiník maliník je polokeř s tenkými ostny, vysoký do 2 metrů. Listy jsou střídavé, složené, na líci zelené, na rubu plstnaté s ostře pilovitým okrajem. Bílé květy jsou převislé s pětipočetným kalichem i korunou a mnohými tyčinkami. Plod je červený, pokrytý chloupky a obsahuje jedno semeno. Souplodí se ve zralosti odděluje od plodového lůžka. Rostlina kvete v květnu až v červenci.

Výskyt

Ostružiník maliník je v našich oblastech hojný zejména v podhorských a horských oblastech, kde často vytváří souvislé porosty na pasekách, světlých stráních, okrajích lesů, v řídkých lesích, křovinách, na mezích apod. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách. Hojně se pěstuje v zahradách v celé řadě forem jako ovocný keř.

Droga

List maliníku. Listy maliníku se sbírají po odkvětu (červen-červenec- srpen). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušené listy jsou bělavě zelené, slabě hořké, nevoní a nezapáchají. UskladŇují se na suchém a vzdušném místě. Mohou mít vlhkost maximálně 16 %.

Chemické složení

Listy obsahují třísloviny, flavony, vitamin C (okolo 800 mg%), organické kyseliny, sacharidy (7 %), slizovité látky, pektin, barviva, karoten aj. Semena obsahují mastný olej (okolo 14,6 %), který se skládá z glyceridů.

Účinek a použití

Listy maliníku mají antipyretický a potopudný účinek při onemocněních z prochladnutí – angína, chřipka apod. Protizánětlivý účinek se využívá při žaludečně-střevních katarech. Květy, listy a plody se předepisují při hypertrofii a ateroskleróze, i jako vitaminózní prostředek.

V lidovém léčitelství se listy maliníku doporučují při žaludečních kyselinách, žaludečním krvácení, při vykašlávání krve, střevních těžkostech, velmi silném menstruačním krvácení, bolení hlavy, kožních popáleninách, onemocněních dýchacích cest, zánětu spojivek (doporučuje se koupel).

Předchozí stránka: Ostropestřec mariánský
Další stránka: Pampeliška lékařská