Podběl lékařský

Podběl je vytrvalá bylina hojná od nížin do hor jako plevel, zejména na hlinitých půdách, na navážkách, rumištích apod., obzvláště tam, kde je v půdě dostatek vápníku a vlhkosti.

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Latinský název

Tussilago farfara

Lidové názvy

Lopušice, podkova, koňské kopyto, babuška, úbytník, podbílek, líčko mateří, podběl obecný

Popis

Podběl je vytrvalá bylina s dlouhými a dužnatými plazivými oddenky, ze kterých vyrůstají pupeny dvojího typu. Z květních pupenů vyrůstají časně zjara (březen-duben) přímé šupinaté stonky, zakončené úborem zlatožlutých květů. Květní lůžko je hladké a terčovité. Při nepříznivém počasí na na noc se úbory zavírají. Plod je válcovitá nažka s chmýrem. Teprve po odkvětu vyrážejí z listových pupenů na oddenku dlouze řapíkaté listy, vytvářející řídkou listovou růžici. Listy mají dlouhé, často fialové řapíky. Čepel je srdčitá, dlanitě laločnatá, na okrajích mělce zubatá. Má až 20 cm v průměru, na líci je zelená a hladká, na rubu hustě plstnatá – až bílá.

Výskyt

Podběl je velmi hojný od nížin do hor jako plevel, zejména na hlinitých půdách, na navážkách, rumištích, železničních náspech, pastvinách, v příkopech, lomech apod., obzvláště tam, kde je v půdě dostatek vápníku a vlhkosti.

Droga

List podbělu. Droga se skládá z mladších listů rostliny, které sbíráme v červenci až v srpnu. Po očištění je sušíme půl dne slunci, potom ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená droga je na líci světle zelená, na rubové straně silně plstnatá, bělavá s charakteristickou vůní a slabě hořkou chutí. Při sběru třeba dávat pozor, aby se listy podbělu nepomíchaly s jinými rostlinami. Droga se uskladňuje na stinném, vzdušném a suchém místě. Může mít vlhkost maximálně 13 %.

Chemické složení

Droga obsahuje slizovité látky, fytosterin, třísloviny (do 17 %), kyselinu galovou, jablečnou a vinnou, hořčiny, bílkoviny, inulin, saponin, karoten, vitamin C aj.

Účinek a použití

Listy podbělu účinkují hlenotvorně a sekretolyticky při zánětech horních cest dýchacích (faryngitida, laryngitida, zánět průdušnice, chronická a akutní bronchitida), při bronchiálním astmatu, silikóze (jako doplňková léčba), zápalu plic. Droga se používá i při žaludečně-střevních zánětech, nechutenství, ateroskleróze, revmatizmu a jiných onemocněních. Odvar z listů nebo obklad z čerstvé rostliny používáme při zánětech žil, při kožních onemocněních, povrchových vředech, ranách z popálenin a zánětech očí (obklady). Protože podběl obsahuje stopy pyrolizidinového alkaloidu, který působí toxicky na játra, droga se nedoporučuje na dlouhodobé užívání.

Předchozí stránka: Pelyněk pravý
Další stránka: Proskurník lékařský