Kontryhel obecný

Kontryhel obecný je souborný název pro několik desítek velmi podobných a systematicky často i problematických druhů. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Alchemilla vulgaris

Lidové názvy

Husí nožka, alchemilka, rosička

Popis

Kontryhel obecný je souborný název pro několik desítek velmi podobných a systematicky často i problematických druhů, z nichž nejběžnější je kontryhel žlutozelený – Alchemilla xantochlora. Je to vytrvalá bylina s ochlupeným a rozvětveným oddenkem, který dosahuje výšky až 0,30 metrů. Spodní listy jsou dlaňovitě devítilaločné s dlouhými řapíky, horní listy jsou na krátkém řapíku anebo přisedlé. Květy jsou žlutozelené, drobné, se čtyřmi tyčinkami a nacházejí se na vrcholu stonku v malých, okolíkům podobných soukvětích. Plod je nažka zavřená v květním lůžku. Kontryhel kvete vytrvale od května do září.

Výskyt

Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himalájí, na severu do Grónska. U nás je velmi hojně rozšířena od nížin do hor na vlhkých loukách, prameništích, podél potoků a řek, ve vlhkých lesích a všude tam, kde je vlhké prostředí.

Droga

Nať a kořen kontryhele. Celou rostlinu i s kořeny sbíráme v době květu (květen-září). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená droga má hořce štiplavou chuť a nevoní. Stonek je zelený a kořeny tmavě hnědé. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě.

Chemické složení

Droga obsahuje 6-8 % tříslovin, kyselinu salicylovou, flavonoidy, hořčiny, vitamín C, sliz, škrob a některé neprozkoumané látky.

Účinek a použití

Účinek drogy je především adstringentní (stahující) a hemostiptický (zastavující krvácení). Předepisuje se při onemocněních ženských pohlavních orgánů – silná menstruace a zhoršená funkce vaječníků, zánětlivá onemocnění pochvy, výtok a při hemoroidech. Droga má i mírný spazmolytický a močopudný účinek při onemocněních trávicích orgánů, žlučníkové dyskinéze, písku v ledvinách a žlučníku. Zevně se používá ve formě obkladů na špatně se hojící rány, vředy a při revmatizmu. Odvar kontryhelu se používá při rýmě a krvácení z nosu.

Lidové léčitelství doporučuje drogu na otoky, při bolestech hlavy, hnisavých zánětech aj.

Předchozí stránka: Jmelí bílé
Další stránka: Kopřiva dvoudomá