Jablečník obecný

Jablečník obecný je teplomilný a světlomilný druh. Roste téměř po celé Evropě až do Skandinávie a byl jako léčivka zavlečen i do Severní Ameriky, kde také zdomácněl.

Čeleď

Hluchavkovité - Lamiaceae

Latinský název

Marrubium vulgare

Lidové názvy

Samaritánka, bílá buřina, zelená šedivka, jablečník vonný

Popis

Jablečník je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, ochlupenou, do 1 metru vysokou lodyhou. Řapíkaté listy jsou vstřícné, široce vejčité až srdčité, na okraji hrubě vroubkované. Na svrchní straně jsou jemně chlupaté, na rubu šedě až bělavě plstnaté, mají síťovitou a na rubu vyniklou žilnatinu. Květy jsou bílé, složené do lichopřeslenů a vyrůstají v úžlabí horních listů. Kalich je trubkovitý, rozeklaný do deseti zubů, které se později ohýbají nazpět. Koruna je pěticípá, dvoupyská a má čtyři tyčinky. Plod jsou čtyři podlouhlé tvrdky, uzavřené v kalichu. Celá rostlina má příjemnou jablečnou vůni, zřetelnou zejména při rozetření listů. Kvete od června do září.

Výskyt

Jablečník obecný je teplomilný a světlomilný druh. Roste téměř po celé Evropě až do Skandinávie a byl jako léčivka zavlečen i do Severní Ameriky, kde také zdomácněl. U nás je hojnější pouze na jižní Moravě, jinak se vyskytuje roztroušeně jako plevelná rostlina po celém území na rumištích, podél cest, plotů, v křovinách a na pastvinách. Pro potřeby farmaceutického průmyslu se pěstuje na lehčích, dobře propustných sušších půdách v teplejších oblastech.

Droga

Nať jablečníku. Nadzemní část rostliny sbíráme v době květu (červen- srpen). Nať s květy odřezáváme asi 20 cm od vrcholu, čistíme od zdřevnatělých částí, potom vážeme do malých svazků, které nesmíme stahovat a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušená droga je šedozelená, příjemně voní a má hořkou chuť. Uskladňuje se na stinném a vzdušném místě.

Chemické složení

Nať jablečníku obsahuje třísloviny, živici, silice, hořčiny marubin a marubiin, saponiny, slizovité látky, vosky, sacharidy aj.

Účinek a použití

Droga má dobrý sekretolytický a odkašlávací účinek při chronické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, bronchiálním astmatu a spastické bronchitidě. Odstraňuje křeče, reguluje srdeční rytmus, dobře účinkuje při žaludečních vředech a gastritidě, zánětech střev, průjmech, srdeční arytmii, onemocnění sleziny a jater, zánětech ledvin a močového měchýře. Účinkuje také žlučopudně a s úspěchem se používá při žlučníkových kamenech a žloutence.

Lidové léčitelství doporučuje drogu při nechutenství, při nepravidelné menstruaci, hemoroidech, revmatizmu, na pročištění krve, při křečích orgánů dutiny břišní, horečce, zánětech lymfatických uzlin a při hlístech. Ve formě koupelí s odvarem z jablečníku léčíme kožní vyrážky, obkladem z čerstvé podrcené natě léčíme hnisavé rány u dobytka.

Produkty obsahující jablečník obecný

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Hluchavka bílá
Další stránka: Jahodník obecný