Len setý

Len je jednoletá bylina pěstující se jako důležitá přadná a olejná rostlina v několika formách po celém světě s výjimkou tropických oblastí.

Čeleď

Lnovité - Linaceae

Latinský název

Linum usitatissimum

Lidové názvy

Trhovníček, len

Popis

Len je jednoletá bylina s válcovitou lodyhou, u vrchu rozvětvenou, vysokou do 1,5 metru. Listy jsou kopinaté, střídavé. Květy jsou jasně modré nebo fialové, s dlouhými stopkami, na vrcholu stopky složené do řídkých hroznů. Kalich i koruna jsou pětičetné a pěti tyčinkami. Plod je pukající tobolka s mnohými světle hnědými, lesklými semeny. Kvete od června do července, v horských oblastech i v srpnu.

Výskyt

Len se dnes pěstuje jako důležitá přadná a olejná rostlina v několika formách po celém světě s výjimkou tropických oblastí. U nás se pěstuje především v podhorských a horských oblastech s vyššími srážkami, nejvíce na Českomoravské vysočině.

Droga

Semeno lnu. Semena lnu sbíráme v době plné zralosti, kdy v tobolkách chrastí. Sušíme ne slunci nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Semena jsou plochá, žluto hnědá, bez vůně a zápachu a při požití jsou slizovitá a mastná. Uskladňují se na stinném, vzdušném a suchém místě. Mohou mít vlhkost maximálně 13 %.

Chemické složení

Droga obsahuje slizovité látky (okolo 6 % - jsou zastoupené hlavně ve slupce semena, proto se semena používají celá), pektin, mastný olej (30 až 40 %), nenasycené kyseliny (hlavně linolovou – 60 %, linolenovou – 20 %, olejovou, erukovou aj.). Dále obsahuje bílkoviny, sacharidy aj.

Účinek a použití

Semena mají laxativní (pročišťující), hlenotvorný a protizánětlivý účinek. Předepisuje se při zácpě, při zánětech dýchacích cest (suchý kašel, bronchiální katar), trávicího ústrojí (žaludku, střev) a močových cest (záněty a kameny v močovém měchýři a ledvinách). Zevně se používá při popáleninách, zánětech sliznice a kůže, otocích a vředech (forma obkladu).

V lidovém léčitelství se semena lnu používají i při hyperaciditě, chrapotu, při prostatě, žlučníkových kamenech, cukrovce aj.

Rozdrcená lněná semena anebo lněná moučka se používají ve formě obkladu (smíchá se s horkou vodou a nanese na gázu). Lněný olej smíchaný se stejným množstvím bílku nebo vápenné hmoty velmi dobře účinkuje na rány z popálenin.

Předchozí stránka: Kustovnice čínská
Další stránka: Lékořice lysá