Třezalka tečkovaná
Třezalka je vytrvalá bylina. Třezalka roste na suchých i mokrých místech, zejména v řídkých hájích, pasekách, na okrajích cest a polí, v křovinách a travnatých místech.
Čeleď
Třezalkovité - Hypericaceae
Latinský název
Hypericum perforatum
Lidové názvy
Krevníček, svatojanská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec, čarovník
Popis
Třezalka je vytrvalá bylina se vzpřímenou, v horní části silně rozvětvenou, oblou, načervenalou lodyhou vysokou 0,50-0,60 metrů. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité až podlouhlé, s celokrajnou lysou čepelí, dlouhé 1-3 cm. Při pohledu proti světlu vypadají tečkované, což zapříčiňují žlázky se silicí obsahující červené barvivo hypericin. Květy vytvářejí na vrcholcích lodyh vrcholíková soukvětí. Kalich je složený z pěti podlouhlých lístků. Květ má pět volných, žlutých lupínků. Plod je vejčitá tobolka složená ze tří pouzder. Rostlina kvete v létě (červen-srpen).
Výskyt
Třezalka roste na suchých i mokrých místech, zejména v řídkých hájích, pasekách, na okrajích cest a polí, v křovinách a travnatých místech.
Droga
Nať třezalky. Nadzemní část rostliny sbíráme v době květu (červen-srpen). Odřezáváme horní části stonků, a to 20 cm od vrcholu. Nať vážeme do svazků a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená nať je zelená, květy jsou žluté. Nať má živicovou vůni a je nahořklá. Droga může mít vlhkost maximálně 12 %.
Chemické složení
Třezalka obsahuje hypericin a pseudohypericin, třísloviny (do 10 %), flavonové glykosidy, nazelenalou živici, kyselinu askorbovou, živice, hodně karotenu a stopy kyseliny nikotinové.
Účinek a použití
Protizánětlivý a spazmolytický (protikřečový) účinek třezalky vyvolávají zejména flavonové glykosidy, které zklidňují sliznici úst, žaludku a střev, účinkují při hyperaciditě, gastritidě a žaludečních vředech. Třezalka tonizuje (posilňuje) nervovou soustavu při neurózních, depresivních stavech a stísněnosti, při psychovegetativních syndromech, strachové neuróze a nespavosti. Antimikrobiální účinek drogy je vyvolaný obsahem fytoncidů, které jsou aktovní ve vztahu s bakteriemi.
Droga se používá zevně ve formě olejového výtažku při léčení vředů a špatně se hojících ran. Předepisuje se také při žlučových a ledvinných kamenech, onemocněních jater, při popáleninách, při zánětu sedacího nervu i jako diuretický prostředek.