Růže šípková

Růže šípková je keř s dlouhými, rovnými nebo zahnutými větvemi. Růže je nenáročná na stanoviště. Roste na svazích, při cestách, na mezích, tvoří součást křovinných porostů na skalnatých stráních na okrajích lesů až do výšky 1 000 metrů nad mořem.

Čeleď

Růžovité - Rosaceae

Latinský název

Rosa canina

Lidové názvy

Šípek, planá růže, divoká růže, trnová růže

Popis

Růže šípková je keř s dlouhými, rovnými nebo zahnutými větvemi dosahujícími délky až 4 metry. Větve jsou pokryté mnohými tvrdými, pichlavými trny. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, složené z pěti až sedmi vejčitých a pilovitých lístků, které jsou na rubu na střední žíle ochlupené a s palisty srostlými s řapíkem. Květy jsou většinou jednotlivé nebo je jich seskupeno několik na vrcholcích stonků. Jsou růžové, zřídkakdy bílé. Koruna i kalich jsou pětidílné, kalich je neopadavý a tyčinek je mnoho. Plod je masitý, světle červený, uvnitř plný štětinových chloupků s mnohými žlutými a tvrdými nažkami. Rostlina kvete v květnu až červnu.

Výskyt

Růže je nenáročná na stanoviště. Roste na svazích, při cestách, na mezích, tvoří součást křovinných porostů na skalnatých stráních na okrajích lesů až do výšky 1 000 metrů nad mořem.

Droga

Plod růže. Plody růže šípkové sbíráme několik dní před jejich plnou zralostí, když se zbarví do světle červena a jsou ještě tvrdé (září-říjen). Suší se rychle v sušárně při teplotě do 100 °C. Takto se uchová obsah vitaminu C a odstraní se nepříjemný vliv enzymů. Plody můžeme sušit i ve stínu, ale tímto způsobem se ničí část vitaminu C. Vysušená droga je oranžovo červená nebo světle červená, kysele trpká , nevoní a nezapáchá. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě.

Chemické složení


Plody růže šípkové obsahují třísloviny (2-3 %), invertní cukr (10-14 %), sacharózu (2,5 %), pektin (11 %), kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamin C (0,5 %), vitaminy B, vitamin K, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík aj.

Účinek a použití

Pro bohaté složení vitaminů a flavonoidů mají plody růže šípkové různorodé účinky. Mají močopudný účinek, zastavují krvácení a také mají stahující účinek. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, zpomalují ukládání ateromatózních látek v cévách. Obsah vitaminu C (flavonoidy) snižuje lámavost kapilár, zlepšuje využití kyseliny askorbové organizmem, vitamin K se zúčastňuje vytváření protrombinu a má vliv na normální srážlivost krve. Jiné vitaminy obsažené v droze plní důležité fyziologické funkce. Droga příznivě účinkuje při avitaminóze a také jako povzbuzující prostředek v rekonvalescenčním období. Používá se při blokování tekutin v organizmu, písku a kamenech v močovém měchýři, žlučníkových kamenech, ateroskleróze, jako prostředek zvyšující odolnost organizmu na lokální nebo celkové infekce a intoxikace (spála, záškrt, pneumonie, černý kašel aj.), při špatně se hojících ranách, pro zlepšení srůstu kostí po zlomeninách, při snížené vylučovací schopnosti žaludku aj.

V lidovém léčitelství se šípky doporučují (šípková moučka – jedna čajová lžička po jídle) při cukrovce, černém kašli, těžkostech při močení, únavě, úplavici, vykašlávání krve, silné menstruaci, hemoroidech, při slzení očí (umývání odvarem) aj.

Produkty obsahující růži šípkovou

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz ¨Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Rozrazil lékařský
Další stránka: Šalvěj lékařská