Rozrazil lékařský
Rozrazil je vytrvalá plazivá bylina. Rozrazil roste na suchých pasekách a loukách, na mezích a úhorech, i ve světlejších lesích, zejména v kyselých borech a dubinách s vřesem.
Čeleď
Krtičníkovité - Scrophulariaceae
Latinský název
Veronica officinalis
Lidové názvy
Veronika, hušec, úložník, tržník, přítržník
Popis
Rozrazil je vytrvalá bylina s plazivou, až 300 mm dlouhou lodyhou. Listy jsou elipsovité nebo obráceně vejčité, s pilovitou čepelí a krátkým řapíkem. Květy jsou světle modré, tvoří hrozen se čtyřdílným kalichem, čtyřdílnou korunou a s dvěma tyčinkami. Plod je malá žlaznatá tobolka s drobnými semeny. Kvete od červena do září.
Výskyt
Roste na suchých pasekách a loukách, na mezích a úhorech, i ve světlejších lesích, zejména v kyselých borech a dubinách s vřesem.
Droga
Nať rozrazilu. Rostlinu sbíráme v době květu. Sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Balíme do papírových sáčků, uskladňujeme na suchém a vzdušném místě.
Chemické složení
Droga obsahuje glykosid aukubin, hořčiny a třísloviny, saponiny, organické kyseliny, živice aj.
Účinek a použití
Droga ulehčuje odkašlávání a účinkuje sekretolyticky při chronické bronchitidě a bronchiálním astmatu. Má i diuretický (močopudný) účinek.
V lidovém léčitelství se používá i při dně, ledvinných kamenech, revmatizmu, zánětu močového měchýře, chronických kožních onemocněních a furunklech (povrchových vředech). Rostlina vyluhovaná v rostlinném oleji se považuje za prostředek vhodný k léčbě hnisajících ran a sluncem spálené kůže. Celkově je však účinek drogy velmi slabý.