Zlatobýl obecný

Zlatobýl je vytrvalá bylina rostoucí zejména v křovinách, na skalnatých stráních, řídkých lesích, loukách a pasekách. Snáší i kyselou půdu. Vyskytuje se ve dvou formách podle nadmořské výšky.

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Latinský název

Solidago virgaurea

Lidové názvy

Celík zlatobýl, svalník, celník, hadí nebo vysoký traňk, zlatobejl

Popis

Zlatobýl je vytrvalá bylina s přímou lodyhou, vysokou 1 metr. V dolní části jsou její listy velké, s dlouhými řapíky, v horní části jsou drobné, kopinaté, zubaté, s krátkým řapíkem nebo přisedlé. Květy jsou zářivě žluté, složené do hroznů, přičemž okrajové květy jsou samičí a vnitřní oboupohlavní, trubkovité, s pěti tyčinkami. Soukvětí se nacházejí na vrcholu rostliny. Plod je chlupatá nažka s chmýrem. Rostlina kvete od srpna do října.

Výskyt

Zlatobýl roste zejména v křovinách, na skalnatých stráních, řídkých lesích, loukách a pasekách. Snáší i kyselou půdu. Vyskytuje se ve dvou formách podle nadmořské výšky.

Droga

Nať zlatobýlu. Nadzemní část rostliny sbíráme v době květu (srpen-říjen). Seřezáváme ji cca 30 cm od vrcholu. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Uskladňuje se na stinném, vzdušném a suchém místě.

Chemické složení

Droga obsahuje saponiny (před květem rostliny), silice (v květech 0,5 %, v listech 0,75 %), hořčiny, třísloviny, flavonoidy, alkaloidy, kyselinu nikotinovou, sliz, živice, vitamin C aj.

Účinek a použití

Droga a přípravky z ní působí diureticky a předepisují se při zadržování tekutin v těle. Používají se při nefritidě (zánětu ledvin), cystách, kamenech a písku v ledvinách, při akutní oligurii až anurii (snížená až žádná tvorba moče). Posilňují vylučování ledvin, stimulují jejich činnost a snižují vylučování albuminu. Používají se preventivně při akutní a chronické nefritidě, při které je nežádoucí stimulace (dráždění) činnosti ledvin. Pro obsah flavonoidů a kyseliny nikotinové droga účinkuje i při varikozním komplexu symptomů. Kromě toho účinkuje sedativně na nervovou soustavu, používá se při průjmech, narušené výměně kyseliny močové¨, dně, revmatismu a artritidě (zánětu kloubů).

V lidovém léčitelství se droga doporučuje při onemocněních jater, těžkostech při močení, zvětšené prostatě, silné a dlouhotrvající menstruaci, při chronických kožních onemocněních, hnisavých ranách a vředech (ve formě obkladů z čerstvých listů).

Předchozí stránka: Zeměžluč hořká