Jehlice trnitá

Jehlice trnitá je rozvětvený keř vysoký 0,80 metrů. Rozšířena po celé Evropě od nížin až do podhůří a roste i v Asii, především na sušších vápencových půdách.

Čeleď

Bobovité - Fabaceae

Latinský název

Ononis spinosa

Lidové názvy

Babí hněv, vochlice, jehlice, mužská láska

Popis

Jehlice je rozvětvený keř vysoký 0,80 metrů. Tvoří krátký, tmavě hnědý oddenek a boční rozvětvené kořeny. Dolní a střední listy jsou trojčetné, horní pak jednoduché s palisty a drobně zoubkovanou čepelí. Květy vyrůstají po jednom až po dvou z paždí listů a na vrcholcích tvoří husté hroznovité soukvětí. Koruna je růžová, nepravidelná, dvakrát delší než kalich. Plod je lusk s dvěma až čtyřmi semeny. Kvete od června do září.

Výskyt

Jehlice trnitá je rozšířena po celé Evropě od nížin až do podhůří a roste i v Asii, především na sušších vápencových půdách. Hojně roste na suchých travnatých stráních, pastvinách a mezích, podél cest a na neobdělávaných půdách. Dobře snáší i výkyvy vlhkosti. Pěstuje se jako dvouletá rostlina i na chudých lehčích půdách, vyžaduje ale dostatek světla. Dnes se častěji pěstuje jehlice rolní, která je bez trnů.

Droga

Kořen jehlice. Kořeny rostliny se sbírají před květem (březen-duben) nebo po odkvětu (září-listopad). Lehce se vybírá po dešti, přičemž stačí tahat pouze za jednu větev rostliny. Kořeny umyjeme, očistíme a sušíme na slunci nebo v sušárně při teplotě do 50-60 °C. Vysušené kořeny jsou zvenku šedohnědé, uvnitř světle žluté, specificky voní a mají pálivou chuť. Balí se do balíků. Skladují se na stinném, vzdušném a suchém místě. Mohou obsahovat až 12 % vody.

Chemické složení

Kořeny obsahují okolo 0,2 % silic, flavonoidy, saponin ononid, třísloviny, sacharozu, kyselinu citronovou aj.

Účinek a použití

Droga má diuretický účinek a podporuje pocení, které způsobuje silice. Preparáty z drogy nacházejí uplatnění především při zablokování tekutin v organismu, při srdeční slabosti, zánětu ledvin, při otocích různého původu, při obezitě. Mají dobrý účinek ledvinných a žlučových kamenech. Zvyšují krevní tlak a zvětšují amplitudu srdečních úderů.

Lidové léčitelství doporučuje kořeny jehlice i pře léčbě revmatizmu, při hemoroidech na zastavení krvácení, při neplodnosti a dně.

Produkty obsahující jehlici trnitou

Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Jahodník obecný
Další stránka: Jitrocel kopinatý