Vachta trojlistá

Vachta trojlistá je vytrvalá bahenní bylina. Nachází se na mokrých stanovištích s kyselou půdní reakcí, v močálech, na rašelinových kyselých loukách, v příkopech a na mokrých pasekách.

Čeleď

Hořcovité - Gentianaceae

Latinský název

Menyanthes trifoliata

Lidové názvy

Hořký jetel, třírožka, vodní jetel, třílistník, bobřek

Popis

Vachta trojlistá je vytrvalá bahenní bylina s plazivým oddenkem. Z vystoupavého vrcholu oddenku se rozvíjí do 0,30 m vysoký stvol, na vrcholu kterého se nacházejí květy tvořící soukvětí. Listy vyrůstají přímo z oddenku, mají dlouhé řapíky a kožovitou pochvu. Čepel je trojdílná s obráceně vejčitými, celokrajnými lístky. Kalich je pětidílný, do poloviny srostlý. Koruna je pětidílná, bílá nebo růžová, nálevkovitá, hustě ochlupená a má pět tyčinek. Plod je oválná, pukající tobolka. Kvete začátkem léta (květen, červen, případně červenec).

Rostlina je chráněna. Podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. je zařazena do kategorie ohrožený druh.

Výskyt

Nachází se na mokrých stanovištích s kyselou půdní reakcí, v močálech, na rašelinových kyselých loukách, v příkopech a na mokrých pasekách do výšky 1 000 metrů nad mořem.

Droga

List vachty. V době květu (květen-červen) se opatrně odstřihují listy s krátkým kouskem řapíku, přičemž je nutno ponechat některé listy a rostliny nedotčené. Listy se nesmějí trhat, neboť rostliny zakořeněné v bahnité půdě se velmi snadno vytrhnou. Po odstranění nežádoucích příměsí se dužnaté listy rychle suší bez obracení ve slabé vrstvě, nejlépe v sušárně při teplotě do 50 °C. Při pomalém sušení listy černají. Správně usušená droga musí být bez pachu a se silně hořkou chutí.

Chemické složení

Listy vachty trojlisté obsahují silice a hořčinu glykosidického charakteru. Hlavní glykosid je menyantin. Při hydrolýze se rozpadá na glukózu a menyantol, který příjemně voní, je hořký, ale čerstvé listy ho neobsahují. Vytváří se procesem sušení.

Účinek a použití

Droga stimuluje krvetvorbu, zlepšuje chuť do jídla, působí větropudně, podporuje žaludeční a žlučové vylučování, ulehčuje trávení, proto se doporučuje při žaludeční achylii (nedostatek žaludeční šťávy), gastritidě, meteorizmu, onemocněních jater a žlučových cest způsobených sníženým vylučováním žaludeční šťávy a dyskinéze žlučových cest a žlučníku.

Předchozí stránka: Třezalka tečkovaná
Další stránka: Vlaštovičník větší