Meduňka lékařská
Meduňka je vytrvalá bylina pocházející z východního Středomoří, ale od pradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina i ve střední Evropě a v teplejších oblastech i zplaňuje.
Čeleď
Hluchavkovité - Lamiaceae
Latinský název
Melissa officinalis
Lidové názvy
Melisa, včelanka, včelník, matečník, marulka, planá máta, lemonika
Popis
Meduňka je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, rozvětvenou lodyhou vysokou do 1 metru a s vejčitými, vstřícnými, tmavě zelenými listy s charakteristickou citronovou vůní. Spodní listy jsou velké s dlouhým, ochlupeným řapíkem, horní jsou protáhnuté, vroubkovaně pilovité s krátkým řapíkem. Květy jsou drobné, bílé, nažloutlé nebo růžové a nacházejí se po šesti v přeslenech v paždí listenů. Květ má pětičetnou korunu, krátce trubkovitý kalich a čtyři tyčinky. Plod je suchý, pukající, se čtyřmi semeny. Kvete od června do srpna.
Výskyt
Meduňka pochází z východního Středozemí, ale od pradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina i ve střední Evropě a v teplejších oblastech i zplaňuje. Nejlépe se jí daří v dobře obdělávaných, hluboko výživných půdách. Na nechráněných místech snadno vymrzá. Vyžaduje slunnou polohu a dává přednost sušším stanovištím. Vytváří velké množství nektaru, takže je velice oblíbená u včelařů.
Droga
List (nať) meduňky. Listy sbíráme krátce před rozkvětem (červen). Celou nadzemní část nejdříve posečeme a poté sbíráme listy. Při ukládání by se neměly pomačkat, protože potom při sušení tmavnou. Pokud meduňka rozkvete, listy už nesbíráme, protože již ztratily charakteristickou vůni a léčivé vlastnosti. Listy sušíme na vzdušném, stinném místě nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušené listy jsou na líci zelené, na rubu slabě zelené, s typickou slabou nahořklou chutí, při rozmělnění mají citronovou vůni. Drogu uskladňujeme na suchém, vzdušném a stinném místě. Droga může mít vlhkost maximálně 12 %.
Chemické složení
Meduňka obsahuje silici, která obsahuje citral, citronelal, linalol aj., dále třísloviny, hořčiny, slizovité látky, kyselinu kávovou, enzymy aj.
Účinek a použití
Droga posilňuje nervovou soustavu, účinkuje sedativně a spazmolyticky. Předepisuje se s dobrými výsledky při srdeční neuróze, migréně, nespavosti, nervovém vypětí a neurastenii. Dobře působí i při srdečních onemocněních – odstraňuje únavu a snižuje bolesti v oblasti srdce. Při vnitřním užívání přípravků z meduňky se zpomaluje dýchání, ztrácejí se rytmické těžkosti a snižuje se krevní tlak. Kromě toho působí spazmolyticky protinadýmavě při funkčních onemocněních střev – uvolňuje plyny ve střevech, zastavuje zvracení, stimuluje trávení a vylučování žlučové šťávy, podporuje chuť do jídla. Používá se též při závratích, na posílení zraku, při mozkové mrtvici, melancholii, bolestivé menstruaci, odřeninách kůže, revmatických otocích, vředech (zevně ve formě obkladů) a na kloktání při zánětu mandlí nebo dásní.