Průtržník lysý
Průtržník je jednoletá až vytrvalá bylina. Průtržník roste hojně na nevápenatých půdách s písčitým podkladem od nížin do hor.
Čeleď
Hvozdíkovité - Caryophyllaceae
Latinský název
Herniaria glabra
Lidové názvy
Husí mýdlo, úplavník, stozrnko
Popis
Průtržník je jednoletá až vytrvalá bylina s rozvětvenými, plazivými lodyhami, dlouhými okolo 200 mm. Listy jsou drobné, elipsovité, s bílými vejčitými palisty. Listy a lodyha průtržníku lysého jsou lysé, světle zelené, u průtržníků chlupatého chlupaté a šedozelené. Květy jsou drobné, žlutozelené, nacházejí se po pěti až deseti v úžlabí listů spolu s pětipočetným kalichem s pětipočetnou korunou a pěti až desíti tyčinkami. Plod je kožovitá tobolka, která puká a má jedno semínko. Kořen je zdřevnatělý. Rostlina kvete od července do září.
Výskyt
Průtržník roste hojně na nevápenatých půdách s písčitým podkladem od nížin do hor. Je to rostlina typická pro suchá písčitá a kamenitá místa, snáší však i vlhko a s oblibou roste ve spárách mezi kameny hrází, na písčitých náplavech řek, mezi dlažebními kostkami, na suchých písčitých polích, úhorech a v horských oblastech zejména na místech, kde se v lesích dříve pálily milíře.
Droga
Nať průtržníku. Nadzemní část rostliny sbíráme bez zdřevnatělých částí v době květu (červenec-září). Nať odřezáváme nožem nebo nůžkami a hned sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 50 °C. Vysušená droga je žluto zelenkavá, má kumarinovou vůni a slizovitou chuť. Uskladňuje se na suchém, vzdušném a stinném místě. Může mít vlhkost maximálně 12 %.
Chemické složení
Droga obsahuje kumarin a jeho deriváty, flavonoidy, silice, stopy alkaloidů, třísloviny aj.
Účinek a použití
Droga účinkuje diureticky (močopudně) a tišivě. Předepisuje se při zadržování tekutin v těle, při poškození myokardu (srdečního svalu), srdeční ischemii, zánětu ledvin, uretritidě, kamenech a písku v ledvinách a přítomnosti albuminu v moči. Droga a přípravky z ní oddalují vznik trombózy a embolie.
V lidovém léčitelství se droga doporučuje při tuberkulóze, špatně se hojících ranách, vyrážkách, lišejích (ve formě obkladu z čerstvé rostliny) a jiných onemocněních.