Kustovnice čínská

Kustovnice je keřovitá trvalka dorůstající výšky 1-3 metrů. Kustovnice čínská je blízkou příbuznou kustovnice cizí (Lycium barbarum), která u nás roste v živých plotech, u železničních náspů nebo na stráních jako plevel.

Čeleď

Lilkovité - Solanaceae

Latinský název

Lycium chinense

Lidové názvy

Bobule goji, wolfberry, západní pámelník

Popis

Kustovnice je keřovitá trvalka dorůstající výšky 1-3 metrů. Větve se snadno rozklánějí. Listy jsou kopinaté až vejčité a jsou na větvích jednotlivě nebo i ve svazečcích po třech. Květy mají nafialovělou barvu. Plodem je oválně protáhlá červená bobule, velká asi 2,5 centimetrů.

Výskyt

Kustovnice čínská je blízkou příbuznou kustovnice cizí (Lycium barbarum), která u nás roste v živých plotech, u železničních náspů nebo na stráních jako plevel. Kustovnice čínská roste zejména v severní centrální a západní Číně - především díky jejímu průmyslovému pěstování v těchto lokalitách. Roste dobře na lehčích půdách i půdách chudých. Při dobrých půdních podmínkách a dostatku vláhy se velmi odvděčí velikostí plodů i jejich vyšším počtem.

Droga

Nejvíce se používají plody kustovnice, dále pak olej ze semen, sušené listy a kůra z kořenů.

Plody se sklízí, když je ovoce zralé z 80-90 %. Vyvarujeme se sběru po dešti. Bobule potřebují šetrnou péči, aby nedošlo k jejich stlačení a poškození. Sušit můžeme přirozeně vzduchem nebo mechanickou dehydratací.

Sušení vzduchem. Rozmístíme plody ve vrstvě 2 cm a plody během sušení neotáčíme, dokud nejsou suché.

Mechanická dehydratace. K sušení použijeme proud horkého vzduchu. Sušárna je rozdělena do tří teplotních sekcí. V první sekci je teplota 40 – 50 °C a plody se tu nechávají 24 hodin .V druhé sekci je teplota 50 – 55 °Ckde plody zůstanou 36 – 48 hodin. Ve třetí sekci je teplota 55 – 65 °C a plody zde zůstanou 24 hodin. Potom plody vyjmeme ze sušárny a odstraníme stonky.

Chemické složení

Z nutričního hlediska je kustovnice pravděpodobně nejhodnotnějším ovocem na planetě. Obsahuje 18 druhů aminokyselin, 22 stopových prvků – např. zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor a germanium, které se v potravinách nachází jen velice zřídka a působí proti rakovinovým buňkám. Dále pak 11 minerálů v organické formě. Je nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na Zemi. Celá skupina karotenoidů má vysokou schopnost vychytávat volné kyslíkové radikály. Mezi nejvýznamnější karotenoidy patří alfa a beta karoten, lutein, lykopen a zeaxanthin. Kustovnice čínská obsahuje zejména karotenoidy betain, provitamín A karoten, zeaxanthin a fysalen. Obsahuje mnohem více beta karotenu než mrkev. Nechybí zde ani vitamíny C, B1, B2, B6 a E, dále pak protizánětlivý beta sisterol a unikátní skupina lycium polysacharidů, které odstraňují volné radikály.

Účinek a použití

Plody posilují ledviny a játra, podporují krvetvorbu, snižují krevní tlak, hladinu tuku i cukru v krvi. Dále se používají při plicní tuberkulóze, některých očních chorobách a jsou účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Užíváním dochází i k omezení vzniku bolestí v kříži a kolenou, bolestí hlavy, hučení v uších a závratí. Také zlepšují pevnost šlach a nehtů. Podporují trávení, zlepšují činnost střev a pozitivně působí na menstruační cyklus. Mají antioxidační účinky - eliminují riziko poškození buněk volnými radikály a slunečním zářením, tím zpomalují stárnutí kůže a těla.

Kůra z kořenů se používá při nachlazení, kašli, krvácení z nosu, diabetu, bolestech zad, bolest v krku, revmatismu, snižuje cholesterol, pomáhá při impotenci.

Čaj ze sušených plodů a listí snižuje krevní tlak, snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pravidelné použití zlepšuje funkci ledvin a jater.

Olej ze semen je výborný na vysušenou pokožku, při svědění i jako antibiotikum.

Číňané považují kustovnici také za silné afrodiziakum, které u mužů zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v krvi.

Předchozí stránka: Křen selský
Další stránka: Len setý