Kozlík lékařský

Kozlík je vytrvalá bylina rozšířena v celém mírném pásmu severní polokoule. Vyskytuje se od nížin do hor na vlhkých loukách.

Čeleď

Kozlíkovité - Valerianaceae

Latinský název

Valeriana officinalis

Lidové názvy

Baldrián, odolen, kočičí kořen, čertikus

Popis

Kozlík je vytrvalá bylina s rovnou, jednoduchou, podlouhle rýhovanou lodyhou, vysokou do 1-1,5 metru. Listy jsou vstřícné, dole řapíkaté, nahoře přisedlé. Jednotlivé lístky jsou asi 1 cm široké, kopinaté a zejména na spodních listech hluboce pilovité. Květy jsou drobné, bílé nebo světle růžové, vonné, nesouměrné a skládají ploché koncové vidlanovité laty. Plod je malá, vejčitá nažka s křidélkem. Kozlík kvete od května do srpna.

Výskyt

Kozlík lékařský je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule. Vyskytuje se od nížin do hor na vlhkých loukách, v příkopech, na prameništích, v záplavových lužních lesích, ve vlhkých křovinách s porosty olší a vrb a kolem vodních toků.

Droga

Kořen a oddenek kozlíku. Oddenky spolu s kořeny vybíráme v srpnu až září, když nadzemní část začíná uvadat. Vykopané oddenky očistíme od natě a od půdy, potom je ukládáme do košů a umýváme několikanásobným ponořením do studené vody. Poté je podélně nařežeme a sušíme na otevřeném vzdušném místě nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušené kořeny jsou světle zelené a sladko hořké. Charakteristický valeriánový pach vzniká při sušení. Čerstvý oddenek nepáchne. Vysušené kořeny se skladují na suchém, stinném a vzdušném místě. Droga může mít vlhkost do 16 %.

Chemické složení

Droga obsahuje hlavně silice (až 2 %), které oddenku dodávají specifickou vůni. Dále obsahuje ester alkoholu borneolu a kyselinu izovalerovou, myrtenol, seskviterpeny aj. Dále kořeny ještě obsahují alkaloidy (valerin, chatinin), valepotriáty, cholin, glykosidy, enzymy, sacharidy, škrob, třísloviny, živice, flavonoidy aj.

Kvalitní droga kozlíku je ta, která obsahuje 0,8 % valepotriátů a 0,5 % silice.

Účinek a použití

Droga má uklidňující účinek při nespavosti, nervovém napětí, nervové a psychické únavě, srdečních neurózách, neurasteniích. Valepotriáty mobilizují při únavě nervovou soustavu. Ostatní látky kozlíku regulují činnost svalového aparátu srdce a rozšiřují koronární cévy, přičemž působí hypotenzivně (snižují krevní tlak). Odstraňují křeče hladkého svalstva a blahodárně účinkují při žaludečních a střevních těžkostech nervového původu.

Předchozí stránka: Kopřiva dvoudomá
Další stránka: Křen selský