Lékořice lysá

Lékořice je vytrvalá bylina pocházející z jižní Evropy, kde se i dnes vyskytuje v planých formách. Dříve se pěstovala hojněji na jižní Moravě, dnes se její kultury opět obnovují.

Čeleď

Bobovité - Fabaceae

Latinský název

Glycyrrhiza glabra

Lidové názvy

Sladké dřevo

Popis

Lékořice je vytrvalá bylina s rozvětvenou lodyhou vysokou až 1 metr. Listy jsou lichozpeřené, na líci lysé, na rubu jemně žlaznaté a lepkavé. Květy se nacházejí v úžlabí horních list, jsou uspořádané do hroznů a mají růžovofialovou barvu. Plod je kožovitý červenohnědý lusk se třemi až šesti hnědými, hladkými semeny. Lékořice kvete od června do srpna.

Výskyt

Rostlina pochází z jižní Evropy, kde se i dnes nachází v planých formách. Dříve se pěstovala hojněji na jižní Moravě, dnes se její kultury opět obnovují. Nejlépe se jí daří v hlubších lehčích půdách teplých poloh. Množí se kořenovými odnožemi nebo částmi podzemních výběžků.

Droga

Kořen lékořice lysé. Kořeny vykopáváme z nejméně tříletých rostlin koncem vegetačního období (září-říjen), kdy rostliny shazují listy. Vykopané kořeny třídíme, potom opatrně očistíme od kůry a vysušíme je. Oloupané kořeny mají světle žlutý povrch, mají válcovitý tvar a jsou různě dlouhé a silné (od 5 do 50 milimetrů). Uvnitř jsou citronově žluté, lom je vláknitý a paprsčitý. Droga má charakteristický pach a sladkou, mírně škrablavou chuť. Kořeny se mohou používat nařezané na pravidelné kousky nebo rozemleté na prach.

Chemické složení

Základní složkou lékořice je saponin glycirhizin (6-12 %), který způsobuje sladkou chuť drogy. Glycirhizin je padesátkrát sladší než cukr. Droga dále obsahuje sacharózu (5 %), glukózu (3 %), glykosid likviritin (způsobuje citronově žluté zbarvení drogy), hořčiny, živice, škrob (20 %) aj.

Účinek a použití

Glycirhizin obsažený v droze působí sekretolyticky a expektoračně při zánětech dýchacích cest. Kořen má i močopudný a pročišťující účinek. Lékořice účinkuje také protizánětlivě a spazmolyticky a používá se s dobrými výsledky při léčbě žaludečních vředů. Zjištěný je také jeho antialergický účinek při ekzémech, horečce, zánětech kůže a očí, při otravách houbami, potravinami a při mnohých jiných intoxikacích.

Předchozí stránka: Len setý
Další stránka: Levandule lékařská