Medvědice lékařská
Medvědice lékařská je malý, stálezelený keř podobný brusince. Medvědice roste v horském pásmu a vyšších nadmořských výškách, na skalnatých náhorních loukách nebo v jehličnatých řidších lesích, případně v křovinách, zejména v porostech borůvky.
Čeleď
Vřesovcovité - Ericaceae
Latinský název
Arctostaphylos uva-ursi
Lidové názvy
Medvědice léčivá, hrozník, kostrounek, tolokněnka
Popis
Medvědice lékařská je malý, stálezelený keř podobný brusince. Dosahuje výška 20 cm. Kmínky jsou plazivé a dlouhé do 25 cm. Listy jsou stálezelené, obráceně vejčité, na bázi klínovitě zúžené, kožovité a celokrajné, na rubu slabě ochlupené. Květy jsou drobné bílé nebo načervenalé, zvonkovité, s deseti tyčinkami a jsou seskupeny do převislých hroznů. Plody jsou kulaté, červené, suché peckovice se šesti peckami. Rostlina kvete v dubnu až v červnu.
Výskyt
Medvědice roste v horském pásmu a vyšších nadmořských výškách, na skalnatých náhorních loukách nebo v jehličnatých řidších lesích, případně v křovinách, zejména v porostech borůvky. Upřednostňuje vyhřáté, mírně suché a mírně kyselé půdy, písečnatě hlinité, kamenité, středně hluboké až plytké. Je velmi odolná proti vysychání půdy. Zakořeňuje se až do hloubky 1 metru. Dožívá se až sta roků. Záměna je možná pouze s brusinkou, od níž se však kromě listů liší i svrchním semeníkem, červenými přívěskatými prašníky tyčinek (u brusinky žluté) a moučnatými plody.
Droga
List medvědice lékařské. Letošní listy se sklízejí od dubna do června a rychle se suší na slunci nebo v sušárně při teplotě do 55 °C. Zahnědlé listy se odstraňují. Droga je téměř bez pachu a má silně trpkou, nahořklou chuť, která přechází v nasládlou.
Chemické složení
Listy medvědice lékařské obsahují fenolové glykosidy arbutin a metylarbutin (kolem 10 %). Dále pak droga obsahuje třísloviny (galotanin – 20 %), silice, flavonoidy, kyselinu galovou a elagovou, kyselinu citronovou a mravenčí, saponiny aj.
Účinek a použití
Droga a přípravky z ní účinkují diureticky a antisepticky na močové cesty a předepisují se při zánětech ledvin a močového měchýře, při písku a kamenech v ledvinách a při žlučníkových kamenech. Hydrolytický rozpad glykosidů probíhá v alkalickém prostředí (alkalická moč), proto se při používání přípravku z této drogy doporučuje na jeden šálek čaje přidat jednu lžičku sody bikarbony. Pro vysoký obsah tříslovin droga účinkuje i adstringentně.
V lidovém léčitelství se doporučují listy medvědice i při močení krve, vodnatelnosti, cukrovce, výtocích a tuberkuloze ledvin.