Vlaštovičník větší

Vlaštovičník je vytrvalá bylina. Vlaštovičník roste na vlhkých místech, v řídkých hájích, na okrajích cest, na rumištích a kamenitých místech, zejména na půdách s vyšším obsahem dusíku.

Čeleď

Makovité - Papaveraceae

Latinský název

Chelidonium majus

Lidové názvy

Hadí mlíčí, mlíč, celidon, bělmové kořeny

Popis

Vlaštovičník je vytrvalá bylina vysoká do 1 metru s rovnou, v horní části rozvětvenou lodyhou. Dolní listy mají řapíky, horní jsou přisedlé. Čepele listů jsou křehké, lichopeřenosečné, na líci zelené a na rubu modrozelené. Květy jsou jasně žluté, složené po čtyřech až pěti jednoduchých okolících vyrůstajících v úžlabí horních listů. Tyčinek je mnoho, semeník je dvoupouzdrý. Plod je šešulovitá tobolka. Semen je větší počet a jsou drobné. Celá rostlina obsahuje žlutooranžovou mléčnou šťávu. Kvete od května do září.

Výskyt

Vlaštovičník roste na vlhkých místech, v řídkých hájích, na okrajích cest, na rumištích a kamenitých místech, zejména na půdách s vyšším obsahem dusíku.

Droga

Nať vlaštovičníku. Nadzemní část rostliny sbíráme v počátku květu rostliny (květen-červen). Nať odřezáváme 10 cm nad zemí a při ukládání je třeba dávat pozor, aby se nepomačkala. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 60 °C se silnou ventilací. Listy vysušené rostliny jsou na líci světle zelené a na rubu sivé. Droga je hořká, nevoní a nezapáchá. Uskladňuje se na stinném, vzdušném a suchém místě. Může mít vlhkost maximálně 14 %.

Chemické složení

Mléčná šťáva čerstvé rostliny obsahuje proměnlivé množství alkaloidů (do 3 %), organické kyseliny, saponiny, flavonoidy, vitamin C, provitamin A aj.

Účinek a použití

Droga má analgetický účinek (podobný jako morfium), zklidňuje centrální nervovou soustavu, bolesti a působí sedativně. Ve vysokých dávkách krátkodobě účinkuje jako narkotikum s následnou křečí, podporuje peristaltiku střev a aktivizuje vylučování slin. Tlumí vegetativní nervovou soustavu a tonizuje hladké svalstvo dělohy. Dále má močopudný účinek. Spazmolytický účinek vlaštovičníku se nemůže porovnávat s účinkem papaverinu a rulíku. Je zjištěné, že složení drogy je nestálé. Účinek je jistý jen při použití čerstvé rostliny. Po půlročním skladování drogy se silně snižuje analgetický účinek a po jednom roku se úplně ztrácí. Komplexně droga účinkuje spazmolyticky, reguluje puls, snižuje krevní tlak, má žlučopudný účinek a stimuluje funkci jater.

Čerstvá droga a přípravky z ní se předepisují při onemocněních jater a žlučníku (žloutenka, žlučníková dyskinéza, žlučníkové kameny), žaludečním nebo střevním kataru, průjmu a těžkostech při trávení.

V lidovém léčitelství se droga doporučuje při dně, vodnatelnosti jako diuretický prostředek, při syfilisu, malárii, na regulaci menstruace, při kožní tuberkulóze, břišním tyfu, při rakovině kůže, psoriáze (lupence), impetigu aj. Mléčná šťáva se používá na odstraňování bradavic.

Předchozí stránka: Vachta trojlistá
Další stránka: Zeměžluč hořká