Řebříček obecný

Řebříček obecný je trvalá bylina. Řebříček roste na loukách, travnatých lokalitách, rumovištích, v křovinách a světlých stromových porostech.

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Latinský název

Achillea millefolium

Lidové názvy

Myší ocásek, husí jazýček, kočičí ocas, zaječí chléb

Popis

Řebříček obecný je trvalá bylina s přímou lodyhou vysokou do 50 cm. Na vrcholu lodyhy se nacházejí úbory květů ve formě chocholičnaté laty. Listy jsou střídavé, dvojitě a trojitě peřenosečné. Květní úbory jsou malé, bílé s polokruhovými lůžky. Každý úbor obsahuje pět obvodových, bílých, jazykovitých květů. Vnitřní trubkovité květy, kterých je v každém úboru asi 20, jsou žlutavé. Plody jsou stříbrošedé, na okrajích úzce křídlaté nažky. Celá rostlina je pokryta šedou plstí, což jí dodává světle šedou barvu. Rostlina kvete vytrvale od června do září.

Výskyt

Řebříček roste na loukách, travnatých lokalitách, rumovištích, v křovinách a světlých stromových porostech.

Droga

Nať a květ řebříčku. Květy sbíráme před jejich rozkvětem, přičemž odřezáváme horní kvetoucí část bez stonku. Nať sbíráme na začátku nebo během květu (květen-červen nebo srpen-září). Odřežeme nadzemní část 0,20 metrů od vrcholu rostliny, přičemž zdřevnatělé staré části vyhazujeme. Suší se 4-5 hodin na slunci a potom je dosoušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušené květy jsou bílé nebo žluté a nať zelená, charakteristicky voňavá a hořká. Droga se uskladňuje na stinném, vzdušném a suchém místě. Může mít vlhkost maximálně 13 %.

Chemické složení

Droga obsahuje 0,1-0,5 % silice obsahující azulény, hořčiny, cholin, třísloviny, slizovité látky, inulin, kyselinu askorbovou aj. Silice obsahuje do 20 % azulénu. Největší množství azulénudroga obsahuje v době květu.

Účinek a použití

Droga se používá jako aromatický a hořký prostředek na zlepšení chuti k jídlu a ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv při dyspepsii a hyperaciditě. Zvyšuje srážení krve a působí na zastavení krvácení (děložního a ledvinného), při hemoroidech, krvácení z nosu nebo dásní, při léčbě ran. Účinkuje adstringentně (stahující účinek) při průjmu, stomatitidě, gingivitidě a protizánětlivě při gastritidě, kolitidě s průjmem, kolikách, zánětech ledvin a močového měchýře, revmatizmu. Používá se jako choleretický prostředek při dyskinézách , poruchách funkce žlučníku a při žloutence. Zesiluje stahování dělohy (při nedostatečné a nepravidelné menstruaci), zvyšuje vylučování moče při hypertonii, účinkuje proti původcům malárie a proti hlístům

 Produkty obsahující řebříček obecný

Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Předchozí stránka: Pukléřka islandská
Další stránka: Řepík lékařský